Aktualności

Zaśpiewali Maryi

„Śpiewamy Tobie Matko” – pod takim hasłem w niedzielę 21 maja br. w kościele pw. św. Jana chrzciciela w Sieniawie odbył się II Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Maryjnej.

Celem przeglądu jest prezentacja umiejętności wokalnych, ale również popularyzacja kultury chrześcijańskiej z uwzględnieniem kultu Maryjnego oraz przypomnienie pięknej polskiej tradycji wspólnego śpiewania pieśni maryjnych przy wiejskich kapliczkach.

W piękne majowe popołudnie w murach sieniawskiej świątyni rozbrzmiewały dobrze wszystkim znane pieśni kościelne oraz mało znane piosenki religijne. Repertuar był bardzo bogaty. Przegląd rozpoczął występ Józefa Hawrylaka, który utwory maryjne zagrał na harmonijce ustnej i tym samym wprowadził licznie zgromadzoną publiczność  w klimatyczny nastrój. Zachwyciły aranżacje muzyczne i piękne głosy uczniów Szkoły Podstawowej im. T Kościuszki w Sieniawie oraz Dziewczęcej Służby Maryjnej. Wielkie brawa należą  młodym artystkom i ich opiekunkom: Iwonie Kołtowskiej i s. Izabeli Kozubek. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały Panie z kół gospodyń wiejskich w Czercach, Dobrej, Wylewie, Piganach i Rudce, wspierane przez akompaniatorów: Martynę Nagórny i Leonarda Wermińskiego. Wiele emocji przyniosły występy solistek: Anity Czopik i Katarzyny Wróbel, które zachwyciły głosami.

Piękne słowa pieśni maryjnych, dopracowane aranżacje i interpretacje muzyczne dostarczyły słuchaczom wielu pozytywnych wrażeń i przeżyć. Święty Augustyn napisał kiedyś „Ten kto śpiewa, modli się dwa razy”. Jego słowa znalazły odzwierciedlenie w tym pięknym wydarzeniu muzycznym. Słowa podziękowania  i wyrazy uznania dla artystów złożyli ks. Tomasz Kubas i zastępca burmistrza Sebastian Padiasek. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy-podziękowania oraz drobny upominek.

Organizatorami II Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Maryjnej byli: Burmistrza Miasta i gminy Sieniawa, Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie oraz Proboszcz  Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sieniawie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły tygodniki: „Gazeta Jarosławska” i „ Życie Podkarpackie” oraz Radio Fara.

                                       

Skip to content