Aktualności

Z językiem polskim za pan brat

„Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” – pisał szesnastowieczny poeta Mikołaj Rej, który jako pierwszy tworzył wyłącznie w języku ojczystym, a  nie powszechnie stosowanej wtedy łacinie. O tym, że język polski jest bardzo różnorodny i bogaty gramatycznie wiemy wszyscy. Któż z nas nie miał czasami wątpliwości typu „jak to się pisze?”. Problemów z poprawną polszczyzną nie mają natomiast uczniowie szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Sieniawa, którzy wzięli udział w konkursie polonistycznym „Język polski jest ą-ę”. W tym roku uczniowie rywalizowali indywidualnie. W zmaganiach językowych musieli wykazać się znajomością gramatyki i ortografii języka polskiego, bogatym słownictwem, znajomością frazeologii i umiejętnością skojarzeń. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu i ocena prac czuwało jury w składzie: Helena Capłap, Elżbieta Jagusztyn  i Wioletta Szewc.

Jak się okazało nie taki polski straszny, jak o nim  mówią. Spośród czternastu uczestników językowych zmagań najlepsza okazała się Patrycja Litwin – uczennica Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego w Rudce. Drugie miejsce na podium zajęła Karolina Ożga  ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Sieniawie, a trzecie jej koleżanka ze szkoły – Julia Janowska. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, a każdy z uczestników – pamiątkowy dyplom i drobny upominek.

Warto dodać, że konkurs zorganizowało już po raz trzeci Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, ich opiekunom – za przygotowanie dzieci do konkursu , a jury za pomoc    w przeprowadzeniu konkursu.   

Skip to content