Aktualności

Nie taki polski straszny

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto, które ma nam  uświadomić jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych.

Od kilku lat z tej okazji w centrum kultury organizujemy konkurs dla uczniów szkół podstawowych. W tym roku wróciliśmy do tradycyjnej formy i już po raz czwarty zorganizowaliśmy międzyszkolny konkurs polonistyczny “Język polski jest ą-ę”. Do rywalizacji przystąpiło osiem drużyn ze szkół w: Rudce, Sieniawie i Wylewie. Uczniowie musieli wykazać się m.in. wiedzą gramatyczną, składniową, językową, znajomością związków frazeologicznych. Poziom był bardzo wyrównany, o miejscach często  decydowały jednopunktowe różnice. Ostatecznie jednak podium zdominowała Sieniawa. Pierwsze miejsce zajęła drużyna “Teletubisie” w składzie Julia Dziki i Anna Świąder. Drugie miejsce zdobyły “Jadowite węgorze” – Lena Pisarczyk i Franciszek Kubajewski. Ostatnie miejsce na podium w emocjonującej dogrywce wywalczyła drużyna “Brzęczących wydr”, czyli Michał Kmieć i Mateusz Skowron. Ponadto udział w konkursie wzięły ekipy””Idolki” (Iga Tasior i Emilia Terech), “Kropki” (Amelia Kozłowicz i Zofia Radawiec), “Paprotki” (Julia Dyrda i Julia Chmiel) oraz  “Rudczańskie orły (Dominik Pyrczak i Adam Wawrejko)  i “Mateusze” (Bartłomiej Krupa i Mateusz Puchta). Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Małgorzata Leniart, Elżbieta Jagusztyn i Wioletta Szewc.

Dodatkowo dla uczniów młodszych klas zorganizowany został konkurs plastyczny. Uczniowie klas I-III mieli wykonać pracę ukazującą ulubione polskie przysłowie. Natomiast zadaniem dla uczniów klas IV-V było stworzenie memu promującego język polski. Po raz kolejny dzieci pokazały nie tylko talent plastyczny, ale też ogromną kreatywność w ujęciu tematu. Jury miało nie lada wyzwanie. Ostatecznie w kategorii klas I-III wyłoniono trzech laureatów: Natalię Bednarską, Ewę Mazurek i Oliwię Pawlikowską oraz przyznano jedno wyróżnienie, które trafiło do Laury Czepiel. W kategorii klas IV-V wyróżniono autorów trzech najciekawszych prac: Patrycję Gołąb, Karola Szczygła i Bartosza Radawca. Nagrody zwycięzcom oraz pamiątkowe dyplomy i drobne upominki wszystkim uczestnikom wręczył dyrektor Artur Boczarski.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

                                  

Skip to content