Aktualności

Wołyń ’43

11 lipca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Jego  data przypada w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.), będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN–UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W tym roku przypada 78. rocznica banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach. 20 czerwca br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sieniawie odbyła się prelekcja prof. nadz. dr. hab. Adama Kulczyckiego – wykładowcy akademickiego, działacza i publicysty kresowego na temat: „Wołyń’43: Walka o pamięć – walka o Polskę. W 78-rocznicę banderowskiego ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Polakach, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej (Małopolsce Wschodniej) i na Lubelszczyźnie”. Prelekcji towarzyszyła wystawa pn. „Niedokończone Msze Wołyńskie. Martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej”, przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział w Lublinie, ukazująca życiorysy i zdjęcia ponad 20 kapłanów i sióstr zakonnych, zamordowanych przez UPA. Wydarzenie zakończyła promocja książki „Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu”.

                              

Organizatorami spotkania byli: Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Sieniawie i Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół” w Sieniawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa Adam Woś.

Dziękujemy bardzo sponsorom wydarzenia za wsparcie finansowe:

– Nadleśnictwo Sieniawa,

– Delikatesy Groszek, Andżelika Zytek,

– Galeria Mega Fason, Elżbieta i Kazimierz Żorniak

– Euro Okna Plus, Dorota Otręba-Kmieć

– Gold Sun, Zamość

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: „Gazeta Jarosławska”, Radio FARA oraz „Gazeta Parlamentarna”.

Skip to content