Aktualności

Wyczarowane z drewna

Rzeźbiarstwo to chyba najstarsza dziedzina sztuki ludowej. Twórców zajmujących się tą sztuką jest coraz mniej, dlatego cieszy fakt, że udało się w naszej gminie znaleźć artystyczną duszę, która się tą dziedziną zajmuje.

Pan Jerzy z Dobrej rzeźbi od kilu lat. Wcześniej podpatrywał pracę wujka, który trochę rzeźbił, potem, jak mówi –  powoli sam zaczął „dłubać” w drewnie. Z czasem zaopatrzył się w odpowiednie narzędzia i swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął na dobre. Jak tylko czas mu na to pozwala tworzy nowe drewniane dzieła, najczęściej figury, postaci m.in. św. Barbary, choć wśród jego prac znaleźć też można zwierzęta i budynki m.in. miniaturę kościoła w Dobrej. Inspiracją dla rzeźbiarza jest drewno – widząc jego kształt, strukturę, wielkość pan Jerzy wie, co z niego powstanie. Swoje dzieła zabezpiecza lakierem, czasami nanosi kolor. Jego prace stanowią  niepowtarzalny i oryginalny prezent dla członków rodziny lub znajomych. Pan Jerzy tworzy również figurki z brzozy, które stanowią oryginalną ozdobę ogrodu.

Ponadto pan Jerzy gromadzi różne przedmioty, wśród nich m.in. te związane z jego przeszłością, a dokładniej – z praca w górnictwie. Do tej pory w szafie wisi galowy strój górniczy, znaleźć można też czako (galową „czapkę” górnika) i liczne medale.

Skip to content