Aktualności

Trzeciego maja w Sieniawie zapachniało bzami

Święto Konstytucji 3 maja to jedno z najważniejszych świąt narodowych w naszym kraju. Jak co roku, obchody tego święta w naszej gminie miały bardzo uroczysty i podniosły charakter. Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszcza ks. Jana Grzywacza i ks. Pawła Hałasa. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych z przewodniczącą Rady Miejskiej w Sieniawie Danutą Król i burmistrzem Adamem Wosiem złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II i Tablicą Legionistów. Następnie uroczystości przeniosły się do sali widowiskowej „Sokoła”. Tam, po odśpiewaniu hymnu państwowego, część artystyczną rozpoczął krakowiak w wykonaniu starszej grupy dzieci z Miejskiego Przedszkola w Sieniawie, przygotowany przez Magdalenę Czechowicz. Następnie z okolicznościowym programem artystycznym pt. „Polska pachnie bzami” wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Rudce. Za sprawą postaci historycznych i zwiewnych poezji, które zagościły w osiemnastowiecznym ogrodzie Ignacego Potockiego, zgromadzona w „Sokole” publiczność przeniosła pamiętnego roku 1791, w którym to uchwalono Konstytucję 3 maja. Widzowie słyszeli rozmowy zatroskanych o los Ojczyzny patriotów, stali się świadkami historycznego momentu – uchwalenia konstytucji i radosnego przemarszu do kolegiaty. Na koniec młodzi artyści pięknie zatańczyli poloneza. Całość dopełniły wiersze i patriotyczne piosenki oraz bogata scenografia, a nastój przedstawienia podkreślał unoszący się sali „Sokoła” zapach bzu. Ten nastrojowy spektakl przygotowali nauczyciele: Monika Kwaśniewska (reżyseria), Małgorzata Kędziora (scenografia i dekoracje), Grażyna Greń (oprawa muzyczna) i Piotr Majcher (realizacja dźwięku). Na zakończenie burmistrz Adam Woś podziękował młodzieży i opiekunom za piękne przedstawienie. Podkreślił fakt, że co roku obchodzimy kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja i wydawałoby się, że już wszystko zostało powiedziane, a okazuje się, że za każdym razem jesteśmy zaskakiwani formą i treścią okolicznościowych akademii.

Skip to content