Aktualności

Ferie 2022

Wszystko, co dobre szybko się kończy. Nie inaczej było z feriami zimowymi, które minęły w mgnieniu oka. Co się działo w tym czasie w sieniawskim centrum kultury?

Nasze spotkania rozpoczęliśmy od warsztatów plastycznych, podczas których wykorzystując znaną już dzieciom technikę scrapbooking’u tworzyliśmy ramki na zdjęcia. Jak zawsze dzieci wykazały się ogromną kreatywności, pomysłowością i talentem. A tajniki techniki odkrywała przed nami pani Beata Pytel.

Kolejne zajęcia upłynęły nam pod znakiem gier planszowych i ponadpokoleniowych zabaw stolikowych, które bawią i uczą logicznego myślenia, ale też mocno absorbują. Wystarczyła kartka i długopis i jak się okazało niezapomniane kółko i krzyżyk, statki, łapki czy smok zyskały nowych sympatyków.

Następne spotkanie rozpoczęliśmy od kolorowanek. Nuda? Nic bardziej mylnego. Zwłaszcza, że do pracy wykorzystaliśmy kolorowanki z rozszerzoną rzeczywistością, czyli takie, które łączą tradycyjne malowanki z technologią – pomalowane kredkami obrazy dzięki odpowiedniej aplikacji „ożywają” i przybierają trójwymiarowe kształty, a niektóre z nich dają możliwość zagrania w mini gry. W drugiej części zajęć skorzystaliśmy z monitora interaktywnego, sprzętu, który został zakupiony w ramach realizowanego przez CKSiR projektu “Bądź z nami online” dofinansowanego z programu “Konwersja cyfrowa domów kultury”. Za pomoc w realizacji zajęć dziękujemy Elżbiecie i Piotrowi Majcher.

W tym roku podczas ferii wypadł tłusty czwartek. Choć królem tego święta jest pączek, to w tym dniu zajadamy się innymi przysmakami: racuchami, faworkami, opinkami itp. I to właśnie oponki i faworki były bohaterami warsztatów kulinarnych, zorganizowanych dla uczestników naszych zajęć. Dzieci mocno zaangażowały się  w przygotowanie przysmaków i równie mocno w ich próbowanie.  Było pysznie! A za zorganizowanie warsztatów dziękujemy pracownikom stołówki: Danielowi Czyżowi, Anecie Terech, Alicji Beńko i Dawidowi Ulmanowi.

Ostatnie spotkanie to warsztaty robienia mydełek. Dzieci pod czujnym okiem instruktora „Akademii Jaskółki” pani Żanety Kaciuby-Pacek przygotowały naturalne mydełka: z dodatkiem płatków nagietka i bławatka, o zapachu fiołka, coli lub konwalii i w wybranym kolorze. Do tego baza glicerynowa, chwila cierpliwości – bo mydełko musiało stężeć,  i gotowe. Na koniec nasze kolorowe i pachnące mydełka zapakowaliśmy. Oprócz dobrej zabawy zajęcia przyniosły też sporą dawkę wiedzy na temat produkcji mydła oraz naturalnych zapachów i barwników. Było naprawdę ciekawie.

W czasie ferii nie zabrakło też gier i zabaw sportowych, podczas których dzieci wykazały się zaangażowaniem, kondycją fizyczną i rywalizacją w duchu fair play. Różnorodność zabaw przygotowanych przez prowadzącego Rafała Wolanina angażowała wszystkich uczestników zajęć. Na zakończenie sportowych spotkań wszyscy  otrzymali pamiątkowe medale.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych i ich rodziców podczas ferii był spektakl teatralny w wykonaniu Grupy O!Teatr z Jaworzna. Przedstawienie “Król Maciuś” dostarczyło najmłodszym widzom wiele radości. Świetną grą i poczuciem humoru aktorzy wciągnęli widzów w wir scenicznych wydarzeń. A na zakończenie chętni mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

Zakończył się beztroski czas ferii. Powrót do szkoły i codziennych obowiązków, to czas kolejnych wyzwań jakie stawia nam rzeczywistość. Trzymamy za Was kciuki!

                                                                                               

Skip to content